11938MB-A1K-AA-00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NMB Technologies Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Image for 11938MB-A1K-AA-00 is not available
11938MB-A1K-AA-00
DigiKey Part Number
12-11938MB-A1K-AA-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11938MB-A1K-AA-00
Description
FAN 119MM X 38MM 115VAC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 119mm L x 119mm H Ball 67.0 CFM (1.88m³/min) 2 Terminals
Category
Fan Type
Tubeaxial
Manufacturer
NMB Technologies Corporation
Noise
30.0dB
Series
Power (Watts)
7.00W
Packaging
Bulk
RPM
1950 RPM
Part Status
Active
Termination
2 Terminals
Voltage - Rated
115VAC
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Current Rating (Amps)
0.100A
Width
38.00mm
Material - Frame
Aluminum
Air Flow
67.0 CFM (1.88m³/min)
Material - Blade
Plastic
Static Pressure
0.100 in H2O (24.9 Pa)
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C