180-M26-113R021
180-M26-113R021
180-M26-113R021
DigiKey Part Number
180-M2621DMN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-M26-113R021
Description
CONN D-SUB HD PLUG 26POS PNL MNT
Detailed Description
26 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
180-M26-113R021 Models
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents, Shielded
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C