182-037-213R431 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 59
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 85
Datasheet
EDAC Inc.
In Stock: 0
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Amphenol CS (FCI)
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 164
Image for 182-037-213R431 is not available
182-037-213R431
DigiKey Part Number
182-037-213R431-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
182-037-213R431
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
182-037-213R431 Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C