981-015-030R121
DigiKey Part Number
915ERE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
981-015-030R121
Description
CONN BACKSHELL 15POS 90DEG SHLD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Two Piece Backshell Connector Silver 90° Shielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
981-015-030R121 Models
Category
Cable Type
Round
Manufacturer
NorComp Inc.
Cable Exit
90°
Series
Shielding
Shielded
Packaging
Bulk
Primary Material
Metal
Part Status
Active
Material
Metal, Zinc Alloy
Accessory Type
Two Piece Backshell
Plating
Nickel over Copper
Number of Positions
15
Hardware
Assembly Hardware, Grommets
Compatible Shell Size
A
Color
Silver
Compatible D-Sub Size
15pos and HD26pos