A11YAR-P14XCD0-0000
DigiKey Part Number
1907-1661-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A11YAR-P14XCD0-0000
Description
CONN PLUG MALE 14P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A11YAR-P14XCD0-0000 Models
Category
Color
Black, Silver
Mfr
Series
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Packaging
Bulk
Features
Backshell
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
14
Voltage Rating
300V
Shell Size - Insert
1
Cable Opening
0.256" (6.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C