S20F1C-P09MCC0-500S
DigiKey Part Number
1907-1527-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S20F1C-P09MCC0-500S
Description
CONN PLUG MALE 9P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell, Strain Relief
Connector Type
Shielding
Number of Positions
9
Current Rating (Amps)
4A
Shell Size - Insert
0
Cable Opening
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C