S20L0C-P02MJG0-420S
DigiKey Part Number
S20L0C-P02MJG0-420S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S20L0C-P02MJG0-420S
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S20L0C-P02MJG0-420S Models
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Number of Positions
2
Current Rating (Amps)
7.5A
Cable Opening
0.118" ~ 0.165" (3.00mm ~ 4.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C