SA3KAC-P16PFH2-8500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ODU
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
ODU
In Stock: 0
Datasheet
Image for SA3KAC-P16PFH2-8500 is not available
SA3KAC-P16PFH2-8500
DigiKey Part Number
1907-SA3KAC-P16PFH2-8500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA3KAC-P16PFH2-8500
Description
STRAIGHT PLUG, STY SA, SER K, SZ
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Medical (IEC 60601 (2 MOOP/2 MOPP))
Connector Type
Shielding
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
10A
Shell Size - Insert
3
Voltage Rating
48V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.315" ~ 0.335" (8.00mm ~ 8.50mm)
Termination
Crimp
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C