825F75RE
825F75RE
825F75RE
DigiKey Part Number
825F75RE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
825F75RE
Description
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 25W
Detailed Description
75 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
825F75RE Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Size / Dimension
1.062" L x 1.094" W (26.98mm x 27.79mm)
Resistance
75 Ohms
Height - Seated (Max)
0.556" (14.12mm)
Tolerance
±1%
Power (Watts)
25W