L50J100KE
DigiKey Part Number
L50J100KE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L50J100KE
Description
RES CHAS MNT 100K OHM 5% 50W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Series
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Vitreous Enamel Coated
Part Status
Active
Mounting Feature
Brackets (not included)
Resistance
100 kOhms
Size / Dimension
0.563" Dia x 4.000" L (14.30mm x 101.60mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
50W