CFR3B12H
DigiKey Part Number
4631-CFR3B12H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFR3B12H
Description
FAN BLOWER CF 94.5X23.5MM 12VDC
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower, Cross Flow 12VDC Rectangular - 94.5mm L x 23mm H Ball 8.0 CFM (0.224m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
23.0dB
Mfr
Power (Watts)
1.1 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Rectangular - 94.5mm L x 23mm H
Weight
0.058 lb (26.31 g)
Width
23.50mm
Current Rating (Amps)
0.090A
Air Flow
8.0 CFM (0.224m³/min)
Voltage Range
7 ~ 13.2VDC
Bearing Type
Ball
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Fan Type
Material - Blade
Features
Auto Restart, Locked Rotor Protection
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 40°C