EDSTL130/24
DigiKey Part Number
ED1682-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTL130/24
Description
TERM BLOCK HDR 24POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Terminal Block Header, Male Pins, Unshrouded 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Current - UL
10 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Unshrouded
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
24
Contact Material
Copper Zinc Alloy
Positions Per Level
24
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Levels
1
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Pitch
0.197" (5.00mm)
Insulation Height
0.079" (2.00mm)