OSTT7030150
OSTT7030150
OSTT7030150
DigiKey Part Number
ED2676-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTT7030150
Description
TERM BLK 3P SIDE ENT 6.35MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.250" (6.35mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OSTT7030150 Models
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
3
Contact Material - Plating
Brass
Pitch
0.250" (6.35mm)
Clamp Material - Plating
Brass
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Current
25 A
Torque - Screw
1.0 Nm (8.9 Lb-In)
Voltage
300 V