AFGHL75T65SQDC
DigiKey Part Number
5556-AFGHL75T65SQDC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFGHL75T65SQDC
Description
IGBT TRENCH FS 650V 80A TO-247-3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 80 A 375 W Through Hole TO-247-3
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
139 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
24ns/107.2ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 75A, 4.7Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector Pulsed (Icm)
300 A
Mounting Type
Through Hole
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 75A
Package / Case
TO-247-3
Power - Max
375 W