FCH25N60N is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
onsemi
In Stock: 259
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 310
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 3,809
IXYS
In Stock: 30
In Stock: 0
Rohm Semiconductor
In Stock: 413
Vishay Siliconix
N-Channel 600 V 25A (Tc) 216W (Tc) Through Hole TO-247-3
FCH25N60N
DigiKey Part Number
FCH25N60NOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCH25N60N
Description
MOSFET N-CH 600V 25A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FCH25N60N Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
74 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3352 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
216W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
126mOhm @ 12.5A, 10V