FDA59N30
DigiKey Part Number
FDA59N30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDA59N30
Description
MOSFET N-CH 300V 59A TO3PN
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 300 V 59A (Tc) 500W (Tc) Through Hole TO-3PN
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FDA59N30 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
100 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4670 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
500W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
300 V
Supplier Device Package
TO-3PN
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
56mOhm @ 29.5A, 10V