FGHL60T120RWD
DigiKey Part Number
488-FGHL60T120RWD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGHL60T120RWD
Description
IGBT FS 1200V 120A TO-247-3
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Field Stop 1200 V 120 A 833 W Through Hole TO-247-3
Category
Switching Energy
4.5mJ (on), 3.4mJ (off)
Gate Charge
256 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
51ns/250ns
IGBT Type
Field Stop
Test Condition
600V, 60A, 4.7Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Reverse Recovery Time (trr)
257 ns
Current - Collector (Ic) (Max)
120 A
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Pulsed (Icm)
180 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.8V @ 15V, 60A
Package / Case
TO-247-3
Power - Max
833 W