FGY60T120SWD
DigiKey Part Number
488-FGY60T120SWD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGY60T120SWD
Description
IGBT FS 1200V 105A TO-247-3
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Field Stop 1200 V 105 A 635 W Through Hole TO-247-3
Category
Switching Energy
5.7mJ (on), 2.8mJ (off)
Gate Charge
174 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
28.8ns/153.6ns
Test Condition
600V, 60A, 4.7Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Reverse Recovery Time (trr)
200 ns
Current - Collector (Ic) (Max)
105 A
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Pulsed (Icm)
240 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15A, 60A
Power - Max
635 W