FQB34N20LTM
DigiKey Part Number
FQB34N20LTMTR-ND - Tape & Reel (TR)
FQB34N20LTMCT-ND - Cut Tape (CT)
FQB34N20LTMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FQB34N20LTM
Description
MOSFET N-CH 200V 31A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 31A (Tc) 3.13W (Ta), 180W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FQB34N20LTM Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
72 nC @ 5 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3900 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
3.13W (Ta), 180W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
75mOhm @ 15.5A, 10V