FQB55N10TM
DigiKey Part Number
FQB55N10TMTR-ND - Tape & Reel (TR)
FQB55N10TMCT-ND - Cut Tape (CT)
FQB55N10TMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FQB55N10TM
Description
MOSFET N-CH 100V 55A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 55A (Tc) 3.75W (Ta), 155W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FQB55N10TM Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
98 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2730 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
3.75W (Ta), 155W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
26mOhm @ 27.5A, 10V