FQD8P10TM-F085
DigiKey Part Number
FQD8P10TM-F085TR-ND - Tape & Reel (TR)
FQD8P10TM-F085CT-ND - Cut Tape (CT)
FQD8P10TM-F085DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FQD8P10TM-F085
Description
MOSFET P-CH 100V 6.6A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 100 V 6.6A (Tc) 2.5W (Ta), 44W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FQD8P10TM-F085 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
15 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
470 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 44W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
530mOhm @ 3.3A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA