NSR20F40NXT5G
DigiKey Part Number
NSR20F40NXT5GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NSR20F40NXT5GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NSR20F40NXT5GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSR20F40NXT5G
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 2A 2DSN
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 2A Surface Mount 2-DSN (1.6x0.8), (0603)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NSR20F40NXT5G Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 40 V
Part Status
Active
Supplier Device Package
2-DSN (1.6x0.8), (0603)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
2A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 2 A