NSS1C201MZ4T1G
DigiKey Part Number
NSS1C201MZ4T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NSS1C201MZ4T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NSS1C201MZ4T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSS1C201MZ4T1G
Description
TRANS NPN 100V 2A SOT223
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 100 V 2 A 100MHz 800 mW Surface Mount SOT-223 (TO-261)
EDA/CAD Models
NSS1C201MZ4T1G Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
120 @ 500mA, 2V
Mfr
Power - Max
800 mW
Frequency - Transition
100MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
2 A
100 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
180mV @ 200mA, 2A