NTMFS002N10MCLT1G
DigiKey Part Number
488-NTMFS002N10MCLT1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NTMFS002N10MCLT1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NTMFS002N10MCLT1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTMFS002N10MCLT1G
Description
PTNG 100V LL SO8FL HE
Manufacturer Standard Lead Time
47 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 22A (Ta), 175A (Tc) 3W (Ta), 189W (Tc) Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NTMFS002N10MCLT1G Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 351µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
97 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7200 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3W (Ta), 189W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.8mOhm @ 50A, 10V