NTMFS6H800NT1G
DigiKey Part Number
NTMFS6H800NT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NTMFS6H800NT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NTMFS6H800NT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTMFS6H800NT1G
Description
MOSFET N-CH 80V 28A/203A 5DFN
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 28A (Ta), 203A (Tc) 3.8W (Ta), 200W (Tc) Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 330µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
85 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5530 pF @ 40 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.8W (Ta), 200W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.1mOhm @ 50A, 10V