NVHL065N65S3F
DigiKey Part Number
488-NVHL065N65S3F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NVHL065N65S3F
Description
SUPERFET3 650V TO247
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 46A (Tc) 337W (Tc) Through Hole TO-247-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 1.3mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
98 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4075 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
337W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
TO-247-3
Rds On (Max) @ Id, Vgs
65mOhm @ 23A, 10V