SZBZX84C43LT1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 264
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 288
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 1,933
Diodes Incorporated
In Stock: 3,000
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
Zener Diode 43 V 250 mW ±7% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
SZBZX84C43LT1G
DigiKey Part Number
488-SZBZX84C43LT1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-SZBZX84C43LT1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-SZBZX84C43LT1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZBZX84C43LT1G
Description
DIODE ZENER 43V 250MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SZBZX84C43LT1G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 30.1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±7%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Impedance (Max) (Zzt)
150 Ohms