SZMMBZ6V8ALT1G
DigiKey Part Number
SZMMBZ6V8ALT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SZMMBZ6V8ALT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SZMMBZ6V8ALT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZMMBZ6V8ALT1G
Description
DIODE ZENER ARRAY 6.8V SOT-23-3
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 6.8 V 300 mW ±5% SOT-23-3 (TO-236)
EDA/CAD Models
SZMMBZ6V8ALT1G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 4.5 V
Manufacturer
onsemi
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Configuration
1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
6.8 V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
300 mW