SZMMSZ13ET1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Direct
onsemi
In Stock: 52,042
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 40
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 693
Diodes Incorporated
Zener Diode 13 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
SZMMSZ13ET1G
DigiKey Part Number
488-SZMMSZ13ET1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-SZMMSZ13ET1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-SZMMSZ13ET1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZMMSZ13ET1G
Description
DIODE ZENER 13V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
46 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SZMMSZ13ET1G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V