OA172EC-22-1TB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Orion Fans
In Stock: 0
Datasheet
MFR Recommended
Orion Fans
In Stock: 11
Datasheet
Fan Tubeaxial 230VAC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 220.0 CFM (6.16m³/min) 2 Terminals
OA172EC-22-1TB
DigiKey Part Number
1053-1818-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA172EC-22-1TB
Description
FAN EC 172X150X51MM 230VAC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
OA172EC-22-1TB Models
Category
Noise
57.0dB
Manufacturer
Power (Watts)
15.00W
Series
RPM
3000 RPM
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
230VAC
Approval Agency
CE, cURus, UR
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Weight
1.5 lbs (680.4 g)
Width
51.00mm
Current Rating (Amps)
0.130A
Air Flow
220.0 CFM (6.16m³/min)
Voltage Range
207 ~ 253VAC
Static Pressure
0.620 in H2O (154.4 Pa)
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Fan Type
Tubeaxial
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 40°C