OA172SAPL-11-1TB
DigiKey Part Number
1053-1044-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA172SAPL-11-1TB
Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 115VAC TERM
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 228.0 CFM (6.38m³/min) 2 Terminals
EDA/CAD Models
OA172SAPL-11-1TB Models
Category
Noise
58.0dB
Power (Watts)
28.00W
Series
RPM
3400 RPM
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Weight
1.6 lbs (725.7 g)
Width
38.50mm
Voltage Range
103 ~ 126VAC
Air Flow
228.0 CFM (6.38m³/min)
Static Pressure
0.870 in H2O (216.7 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C