OA180AP-22-1WB_view2
OA180AP-22-1WB_view3
OA180AP-22-1WB
DigiKey Part Number
1053-1051-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA180AP-22-1WB
Description
FAN AXIAL 180X89MM 230VAC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Square - 180mm L x 180mm H Ball 409.0 CFM (11.45m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OA180AP-22-1WB Models
Category
Noise
62.0dB
Power (Watts)
70.0W
Series
RPM
3175 RPM
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
230VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Size / Dimension
Square - 180mm L x 180mm H
Weight
4 lbs (1.8 kg)
Width
89.00mm
Voltage Range
200 ~ 240VAC
Air Flow
409.0 CFM (11.45m³/min)
Static Pressure
0.840 in H2O (209.2 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C