OD1225-12LB
DigiKey Part Number
1053-1127-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1225-12LB
Description
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 70.0 CFM (1.96m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD1225-12LB Models
Category
Noise
25.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
2.5 W
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.200A
Air Flow
70.0 CFM (1.96m³/min)
Voltage Range
8 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.150 in H2O (37.3 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 35°C