OD1225-24HTB
DigiKey Part Number
1053-1132-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1225-24HTB
Description
FAN AXIAL 120X25MM 24VDC TERM
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 120.0 CFM (3.36m³/min) 2 Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD1225-24HTB Models
Category
Noise
42.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
7.7 W
Termination
2 Terminals
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.320A
Air Flow
120.0 CFM (3.36m³/min)
Static Pressure
0.240 in H2O (59.8 Pa)