OD1225-24MB
OD1225-24MB
OD1225-24MB
DigiKey Part Number
1053-1134-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1225-24MB
Description
FAN AXIAL 120X25MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 90.0 CFM (2.52m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD1225-24MB Models
Category
Noise
35.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
4.1 W
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.170A
Air Flow
90.0 CFM (2.52m³/min)
Voltage Range
15 ~ 26VDC
Static Pressure
0.190 in H2O (47.3 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 35°C