OD1238-24HTB
DigiKey Part Number
1053-1159-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1238-24HTB
Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC TERM
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 105.0 CFM (2.94m³/min) 2 Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD1238-24HTB Models
Category
Noise
43.0dB
Mfr
Power (Watts)
7 W
Termination
2 Terminals
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Current Rating (Amps)
0.320A
Width
38.50mm
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Air Flow
105.0 CFM (2.94m³/min)
Material - Blade
Static Pressure
0.240 in H2O (59.8 Pa)
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 45°C