OD1238-48HBVXC10A
DigiKey Part Number
1053-1165-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1238-48HBVXC10A
Description
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 226.0 CFM (6.33m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD1238-48HBVXC10A Models
Category
Noise
65.0dB
Mfr
Power (Watts)
48 W
Termination
4 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.780 lb (353.80 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
1A
Air Flow
226.0 CFM (6.33m³/min)
Voltage Range
24 ~ 55VDC
Static Pressure
1.350 in H2O (336.3 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 45°C