OD1238-48HTB
DigiKey Part Number
1053-1167-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1238-48HTB
Description
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC TERM
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 100.0 CFM (2.80m³/min) 2 Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD1238-48HTB Models
Category
Noise
42.0dB
Mfr
Power (Watts)
4.8 W
Termination
2 Terminals
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Current Rating (Amps)
0.100A
Width
38.00mm
Voltage Range
28 ~ 56VDC
Air Flow
100.0 CFM (2.80m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Static Pressure
0.280 in H2O (69.7 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 45°C