OD172AP-24HB
DigiKey Part Number
1053-OD172AP-24HB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD172AP-24HB
Description
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Round - 172mm Dia Ball 230.0 CFM (6.44m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
52.7dB(A)
Series
Power (Watts)
24 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Round - 172mm Dia
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
51.00mm
Current Rating (Amps)
0.970A
Air Flow
230.0 CFM (6.44m³/min)
Voltage Range
20 ~ 26.4VDC
Static Pressure
0.780 in H2O (194.3 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Fan Type
Lifetime @ Temp.
80000 Hrs @ 35°C