OD172SAP-12MBXCIP69K
DigiKey Part Number
1053-OD172SAP-12MBXCIP69K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD172SAP-12MBXCIP69K
Description
FAN AXIAL 172X51.6MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Rectangular/Rounded - 172mm L x 152mm H Ball 263.0 CFM (7.36m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD172SAP-12MBXCIP69K Models
Category
Noise
57.0dB
Mfr
Power (Watts)
13.2 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 152mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
51.60mm
Weight
1.3 lbs (600.0 g)
Air Flow
263.0 CFM (7.36m³/min)
Current Rating (Amps)
1.10A
Static Pressure
0.820 in H2O (204.3 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Fan Type
Lifetime @ Temp.
90000 Hrs @ 35°C