OD172SAP-48HBXCIP68
DigiKey Part Number
1053-OD172SAP-48HBXCIP68-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD172SAP-48HBXCIP68
Description
FAN AXIAL 172X51.6MM 48VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Rectangular/Rounded - 172mm L x 152mm H Ball 323.0 CFM (9.04m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OD172SAP-48HBXCIP68 Models
Category
Noise
63.5dB
Mfr
Power (Watts)
49.4 W
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 152mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
51.60mm
Weight
1.3 lbs (600.0 g)
Air Flow
323.0 CFM (9.04m³/min)
Current Rating (Amps)
1.03A
Static Pressure
1.060 in H2O (264.0 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Lifetime @ Temp.
90000 Hrs @ 35°C