OD254AP-12HTBIP68
DigiKey Part Number
1053-OD254AP-12HTBIP68-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD254AP-12HTBIP68
Description
FAN IMP MTRZD 254X89MM 12VDC
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 12VDC Round - 254mm Dia Ball 830.0 CFM (23.24m³/min) 2 Terminals
EDA/CAD Models
OD254AP-12HTBIP68 Models
Category
Noise
62.1dB(A)
Mfr
Power (Watts)
65 W
Termination
2 Terminals
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
89.00mm
Current Rating (Amps)
5.40A
Air Flow
830.0 CFM (23.24m³/min)
Voltage Range
9 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.790 in H2O (196.8 Pa)
Lifetime @ Temp.
90000 Hrs @ 35°C