OD254AP-24HB
DigiKey Part Number
1053-1193-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD254AP-24HB
Description
FAN AXIAL 254X89MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Round - 254mm Dia Ball 850.0 CFM (23.80m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OD254AP-24HB Models
Category
Noise
64.0dB
Mfr
Power (Watts)
64 W
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Current Rating (Amps)
2.65A
Width
89.00mm
Voltage Range
16 ~ 27VDC
Air Flow
850.0 CFM (23.80m³/min)
Static Pressure
0.830 in H2O (206.7 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C