OD254AP-48HHBIP68D
DigiKey Part Number
1053-OD254AP-48HHBIP68D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD254AP-48HHBIP68D
Description
48VDC FAN CLASS 1 ZONE 2 1000CFM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 48VDC Round - 254mm Dia Ball 1000.0 CFM (28.00m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OD254AP-48HHBIP68D Models
Category
Noise
75.3dB(A)
Mfr
Power (Watts)
96 W
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Round - 254mm Dia
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UKCA
Width
89.00mm
Current Rating (Amps)
2.00A
Air Flow
1000.0 CFM (28.00m³/min)
Voltage Range
24 ~ 60VDC
Static Pressure
1.050 in H2O (261.5 Pa)
Lifetime @ Temp.
90000 Hrs @ 35°C