OD6025-24HBIP69K
DigiKey Part Number
1053-OD6025-24HBIP69K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD6025-24HBIP69K
Description
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 25.0 CFM (0.700m³/min) 2 Wire Leads
Category
Power (Watts)
2.8 W
Mfr
RPM
Series
Termination
2 Wire Leads
Packaging
Box
Ingress Protection
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.141 lb (63.96 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.120A
Air Flow
25.0 CFM (0.700m³/min)
Voltage Range
15 ~ 26VDC
Static Pressure
0.220 in H2O (54.8 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 45°C