OD8025-12HSS
OD8025-12HSS
OD8025-12HSS
DigiKey Part Number
1053-1257-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD8025-12HSS
Description
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Sealed Sleeve 40.0 CFM (1.12m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD8025-12HSS Models
Category
Noise
34.0dB
Mfr
Power (Watts)
2.9 W
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.191 lb (86.64 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.250A
Air Flow
40.0 CFM (1.12m³/min)
Static Pressure
0.160 in H2O (39.8 Pa)
Bearing Type
Sealed Sleeve
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 45°C