OD8038-12HBVXC10A
DigiKey Part Number
1053-1269-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD8038-12HBVXC10A
Description
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 89.0 CFM (2.49m³/min) 4 Wire Leads
EDA/CAD Models
OD8038-12HBVXC10A Models
Category
Features
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
62.5dB
Series
Power (Watts)
18 W
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Approval Agency
cURus
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
1.50A
Air Flow
89.0 CFM (2.49m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Static Pressure
0.750 in H2O (186.8 Pa)
Material - Blade
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 40°C