OD9238-48HHBIP68
DigiKey Part Number
OD9238-48HHBIP68-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD9238-48HHBIP68
Description
FAN AXIAL 92X38MM 48VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 92mm L x 92mm H Ball 109.2 CFM (3.06m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD9238-48HHBIP68 Models
Category
Noise
58.0dB
Mfr
Power (Watts)
14.4 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Approval Agency
cURus, TUV
Width
38.00mm
Weight
0.441 lb (200.00 g)
Air Flow
109.2 CFM (3.06m³/min)
Current Rating (Amps)
0.300A
Static Pressure
0.860 in H2O (214.2 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C