ODB9733-12HB
DigiKey Part Number
1053-1700-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ODB9733-12HB
Description
FAN BLOWER 96X33MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower 12VDC Square/Rounded - 96mm L x 96mm H Ball 33.0 CFM (0.924m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ODB9733-12HB Models
Category
Noise
56.0dB
Mfr
Power (Watts)
9.4 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus
Size / Dimension
Square/Rounded - 96mm L x 96mm H
Current Rating (Amps)
0.780A
Width
33.00mm
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Air Flow
33.0 CFM (0.924m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
1.100 in H2O (274.0 Pa)