MPU01-24D15
DigiKey Part Number
4457-MPU01-24D15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPU01-24D15
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 34mA, 34mA 19.2V - 28.8V Input
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Tube
Features
Adjustable Output
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
81%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
19.2V
Package / Case
9-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
28.8V
Size / Dimension
0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.6mm x 9.9mm x 12.5mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Output 2
-15V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output (Max)
34mA, 34mA